facebook twitter

Zámek Ploskovice

Obec Ploskovice se zámkem hledejte okolo šesti kilometrů od města Litoměřice. Barokní vilu Octavia Broggia si nechala postavit Anna Marie Františka, vévodkyně toskánská, manželka vévody Gastona III. Stalo se tak během let 1720 – 1725. Zámek je obklopen rozlehlou zahradou, rozdělenou na dvě části – horní a dolní. Stačí vstoupit branou a ocitnete se v zahradě ploskovického zámku. Za pár kroků se před vámi otevře celý pohled na pohádkově vyhlížející zámek s postranními arkádami. Budova vám může připadnout známá díky zde natočeným pohádkám Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu nebo Čertova nevěsta.

Během prohlídky zámeckých interiérů se podíváte na výstavu obrazů zaměřenou na české malířství 19. století. Jednotlivé komnaty zámku vás seznámí s druhou polovinu 19. století, tedy s dobou, kdy sem  jezdil rakouský císař a český král Ferdinand V. Habsburský. Ve vestibulu a kolem schodiště spatříte malbu s mytologickými postavami Neptuna s družkou a s naháčky antických hrdinů. Pěkně vypadají alegorické pískovcové plastiky a olejomalby přímořských krajin. Rokokový ranní pokoj dokonale zapadá do doby, kdy zde bydlela dcera Anny Marie Toskánské. Možná dostanete chuť popít čaj či horkou čokoládu z míšeňského kávového setu s namalovanými květinami. Dámskou pracovnu vyplňuje rokokový nábytek z 18. století – psací stůl s výklopnou deskou, kalamář s brkem a posýpátko, růžově čalouněné židle, pohovka. Dále se podíváte do jídelny, hlavního sálu, přijímací salónu Ferdinanda I., do ložnic a jiných místností.

V pokladně zámku si nezapomeňte pořídit vstupenku i na grotty. Jedná se o umělé jeskyně a nebudete litovat, protože jdou skutečně velmi pěkné. S průvodcem vejdete do grotty olemované skupinou gigantických soch. Uvnitř vás ihned upoutají stěny s malbou různých motivů a uměle stvořené kašny. Grotty se skládají z šesti částí. Vaši pozornost si získá hlavně kašna s Herkulem z roku 1725, chrliče ve tvaru ryby malby zřícenin antických staveb nebo čtveřice figur čtyř ročních období. Po návštěvě grott můžete zůstat v parku, kde vás doprovodí paví křik. Zajímavý je vyhlídkový pavilon, vodotrysky, kašny, rybník a nechybí ani vzácné rostliny a stromy.

Více informací o zámku Ploskovice: http://www.zamekploskovice.cz/

 

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk