facebook twitter

Zámek Libochovice

Nejkrásnější raně barokní zámek Čech – to jsou Libochovice obklopené krajinou Českého středohoří, v blízkosti památné hory Říp. Současná podoba zámku pochází již z konce 17. století.

zámek libochovice

O Libochovickém zámku

V krajině Poohří byla zámecká stavba zrelizována za Dietrichštejnů mezi lety 1682 – 1690, podle plánů Antonia della Porty. Do Libochovic vedou značené turistické trasy a nezapomnělo se ani na milovníky cyklistiky. Okolní příroda vás uchvátí a jistě si najdete i čas na prozkoumání zámeckých interiérů a exteriérů. V libochovickém zámku se 17. listopadu 1787 narodil významný český učenec Jan Evangelista Purkyně. Jeho život a dílo si přiblížíte ve specializované expozici přístupné na druhé trase v přízemí.

Co zde uvidíte

Během první prohlídkové trasy se seznámíte s renesančním, barokním a klasicistním bydlením a zařízením pokojů. Největší  místností je Saturnův sál s velkými obrazy a plastikami. V dnešní době se tady často pořádají svatby a koncerty. Dále vás upoutají  obrazy a nábytek či gobelíny v Malé a Velké galerii. V pracovně nevynechte prozkoumání dobového atlasu ještě bez Antarktidy a velké plátno s egyptskou královnou Kleopatrou. Během prohlídkového okruhu spatříte i ukázky různého nádobí a předmětů. Zastoupeny jsou ukázky japonského a vídeňského porcelánu a delfská fajáns. V zámecké kapli zahlédnete nejstarší zámeckou část s obrazy a rouchy. Zámecká kuchyně je vybavena výtahem k přepravování jídla, měděným a dřevěným nádobím a jedinečně vypadají opěrky židlí s vyřezanými lidskými podobiznami.

Na prohlídku se vypravte i do zámecké zahrady, příležitostně jsou otevřené i skleníky. Spatříte různé vzácné dřeviny, převezené ze Salmské zahrady na Smíchově. Nechybí ani tropické a subtropické rostliny, palmy, korkovníky a kaproďorosty. Park vyplňují bazény s fontánami, barokní sochy a doprovázet vás budou odvěcí zámečtí společníci – pávi. Na zámku se máte možnost zúčastnit různých pořádaných akcí. Patří mezi ně poutě, kulturní a doprovodné akce, určené pro dospělé i děti. Více informací o zámku Libochovice www.zameklibochovice.cz

 

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk