facebook twitter

Město Litoměřice

Město Litoměřice najdete v úrodné krajině nad soutokem řek Ohře a Labe. Oblast se trvale osidlovala už v dávných dobách – o prvních osadách se hovoří v 8. století. Historické centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Za poznáváním památek se vypravte do  různých kostelů a klášterů. Kostel Všech svatých s městskou věží vznikl již před rokem 1235. Katedrála svatého Štěpána je místem, kde naleznete litoměřickou Pietu ze začátku 15. století a rovněž  oltářní obrazy od Karla Škréty. Dům Kalich  – dům číslo 15 kdysi koupil měšťan Jan Mráz z Milešova a požádal stavitele Ambrože Balli-Vlacha o jeho zmodernizování. Úpravy trvaly deset let, ale vzniklo skutečné veledílo. Dům měl věž v podobě kalichu, která dnes slouží k výhledům na město a okolí.

Litoměřice mají městské hradby a pokud je chcete co nejlépe spatřit v celku, zajděte na autobusové nádraží. Jsou tvořeny vnitřním pásem s cimbuřím s hranolovými věžemi a vnějším pásem se zakulacenými baštami. Stará radnice pochází už z konce 14. století a byla přestavěna ve stylu renesance. Budova dnes funguje jako Oblastní muzeum.

Každoročně v září se poklidné město Litoměřice promění v rušné, protože se koná Zahrada Čech. Jde o dobu, kdy se sem hrnou zahradníci, zahrádkáři, sadaři, milovníci květin a jiní turisté. Výstavní areál však leží stranou od centra a můžete se úspěšně vyhnout davům turistů.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk