facebook twitter

Zámek Peruc

Původní tvrz přestavěná na zámek Peruc se nachází 14 km od města Louny a od zříceniny hradu Házmburk deset kilometrů. Zámecká budova stojí na náměstí Emila Filly. Zámek patřil již v šedesátých letech 20. století ke zpřístupněným památkám. Roku 1965 se stal Modrý salonek pamětní síní Svatopluka Čecha. Básník si v okolí oblíbil několik vyhlídek, kam se chodil dívat na okolní krajinu a také pro inspiraci. Zámek Peruc hostil i další významné osobnosti, mezi nimi historika Františka Palackého.

Křídlo zámku se od roku 1999 využívá jako Pamětní síň Emila Filly s výstavou jeho děl. Tento grafik, malíř a sochař navštívil zámek poprvé v předválečném období a nemohl dostat z paměti krásu zdejší krajiny. Během let 1947 – 1952 se tady usadil a věnoval se tvorbě v jižním zámeckém křídle. České středohoří ho natolik inspirovalo, že stvořil 253 obrazů, kde zobrazil různé panoramatické výhledy na krajinu, vesnice, úpatí atd.

V zámeckém areálu objevíte starý špýchar z konce 18. století, kde bylo instalováno Muzeum české vesnice. Najdete ho v zahradě a zaměřuje se hlavně na historii zemědělské činnosti a na zemědělské stroje.

V obci je kromě zámku hlavním lákadlem Oldřichův dub a Boženčina studánka. Pseudogotická studánka se nachází hned pod zámkem. K Oldřichovu dubu dojdete po cca dvou stovkách metrů po žluté turistické značce – od studánky směrem dolů z kopce.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk