facebook twitter

Zámek Jezeří

Na zámek Jezeří se vypravte na Mostecko, byl postaven na svazích Krušných hor, ve vzdálenosti přibližně 12 km od města Litvínov. Na zámku stále probíhají různé rekonstrukce a původní špatný stav zámku Jezeří se stále vylepšuje podle finančních možností.

zámek jezeří

Co na zámku uvidíte

Těšit se můžete na dva návštěvnické okruhy, hlavně zaměřené na život šlechty v 18. století. První okruh na zámku Jezeří trvá okolo padesáti minut. Zajdete do interiérů a dozvíte se mnoho zajímavého z historie zámku a okolí. Projdete si hlavní chodbu, zámeckou kapli a dva lovecké pokoje. Dostanete se i k prohlídce apartmá kněžny s „Malým“ salonem, koupelnou, pracovnou, šatnou a samostatnou ložnicí. V severní věži se odhalíte pokoje pro služky, chůvy a švadlenky.

Druhý prohlídkový okruh potěší malé návštěvníky, protože je zaměřen na pohádkové bytosti a strašidla. Expozice je umístěna ve sklepení. Nevynechte ani zámeckou stříbrnici, kde se dříve ukládalo stříbrné nádobí a další cenné předměty. V současnosti prostor vyplňují výstavy. Mimo jiné zde najdete zvířecí lebky ze soukromé sbírky pana MVDr. Přemysla Rabase.

Zajímavosti v okolí

U zámku se nachází Jezeřské arboretum (Eisenberský park). Kdysi šlo o krásný anglický park mezi zámkem a osadou Albrechtice. Sousedil i s oborou. Bohužel větší část parku musela ustoupit hnědouhelnému dolu a zbytek prostoru pustl a zarůstal, protože o něj nebylo vůbec pečováno. Jestliže se podíváte na protilehlý svah zámku, spatříte tam stát Čertovu kapli. Dnes je to zřícenina nedokončeného mauzolea.

 

U zámku Jezeří byla též objevena zajímavá technická památka – štola, kde se dříve těžila železná ruda. Nachází se u parkoviště pod zámkem Jezeří. Pro veřejnost je nepřístupná, i když se dovnitř dostanete na vlastní nebezpečí. V budoucnu se však počítá se zpřístupněním štoly a stane se součástí prohlídkové trasy na zámku Jezeří. Další informace o zámku Jezeří: www.zamekjezeri.cz

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk