facebook twitter

Hora Říp

Kdo by neznal pověst o praotci Čechovi, který kdysi dávno absolvoval výstup na horu Říp, rozhlédl se po kraji a rozhodl se zde usadit. Říká se, že by se každý Čech měl na Říp podívat a možná jste si už podobný výšlap dopřáli jako žáci základní školy při svém výletu.

hora všech čechů říp

O bájené hoře

Symbol Čech najdete pět kilometrů od města Roudnice nad Labem. Dostanete se sem z několika směrů, ale počítejte s tím, že se nevyhnete pěší trase. Výstup na horu Říp nepatří zrovna k nejjednodušším a připravte se na strmý výstup. Potkáte se zde s odvážnými cyklisty a cesta je vhodná i pro maminky s kočárky. Méně zdatným doporučujeme nějakou časovou rezervu, aby mohli po cestě odpočívat. I volnějším tempem dorazíte na čedičovou horu s příměsí magnetovce a jakmile se podíváte dolů, spatříte, že jde o jediné vyvýšené místo v okolí. K dispozici máte hned čtyři vyhlídková místa. Horu Říp totiž obklopuje úrodný rovinatý kraj, který je zvlněný jenom na několika místech. Z Řípu si můžete užívat panoramatické výhledy na České středohoří, na Kokořínsko a jestliže chytnete perfektní počasí, spatříte i špičku katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Až do konce 19. století byste na hoře marně hledali les. Na úpatí hory vyvěrají tři prameny. Pramen na východní straně se dlouhá léta považuje za léčivý.

Na horu Říp se klidně vydejte i na Nový rok a určitě nebudete sami, protože se každoročně pořádají novoroční výstupy, o které je velký zájem. Vychází se v devět hodin ráno z města Roudnice nad Labem. Na vrcholu zajděte do turistické chaty z roku 1907 nebo do románské rotundy zasvěcené svatému Jiří a svatému Vojtěchu. Uvnitř naleznete sochu sv. Jiří z roku 1870 od B. Seelinga. Říp byl dlouhá léta považován za významné duchovní místo a vznikla zde tradice pravidelných poutí.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk