facebook twitter

Hora Milešovka

Horu Milešovku najdete od hradu Házmburku ve vzdálenosti 15 km. Za nejvyšší horou Českého středohoří se vypravte k městu Lovosice. Oblast je od roku 1951 vyhlášenou národní přírodní rezervací. Milešovka už dávno lákala k výletům a naleznete tady různé vzácné rostliny a živočichy. V dřívějších časech byl velmi populární výstup, aby byl odtud zhlédnut východ slunce. Šlo o zájem tehdejší lepší vrstvy společnosti. Na začátku 18. století byste se z Milešovky rozhlédli do všech stran, kromě směru k městu Teplice.

Již známý německý přírodovědec Alexander von Humboldt prohlásil, že rozhled z Milešovky je třetí nejkrásnější, jaký kdy viděl a pro vás se zajisté též stane jedním z nejpěknějších. Při dobrém počasí dohlédnete z oblasti Krkonoš až na Šumavu. Turisté mají výhodu celoročního využití rozhledny, která je součástí meteorologické observatoře. Rozhledna je vysoká 19 m a na rozhlednovou plošinu ve výšce sedmnáct metrů musíte vystoupat 109 schodů. Rozhledna byla prvně otevřena v roce 1904. Od druhé světové války byl však výstup na ochoz uzavřen a rozhledna se začala využívat opět od roku 1998. Z Milešovky vás čeká výhled nejkrásnější ze všech českých vyhlídek a rozhleden. Dokonce prý spatříte i vrcholky Alp, ale to jen v případě dokonalé viditelnosti.

Dále spatříte na severní straně Krušné hory, Doubravku nebo Děčínský Sněžník. Východní strana odkryje pohled na Kletečnou, Lužické hory, Ještěd, na část Českého středohoří a na Krkonoše. V jižním směru si prohlédnete Milešov, Ostrý, hrad Házmburk, Polabí, Prahu i Šumavu. Ze západní části uvidíte Klínovec.

Chystáte se na výlet autem? Jeďte silnicí E55 a 2 km před obcí Bořislav odbočte doleva, ve směru k obci Bílka. Projeďte obcí až na úpatí Milešovky, kde zaparkujete auto u dolní stanice nákladní lanovky. Dále půjdete pěšky po červené značce. Cesta ostře stoupá a je dlouhá 2 km.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk