facebook twitter

Hora Lovoš

Hora Lovoš se vypíná jenom deset kilometrů od hradu Házmburk. Najdete ji nad Lovosicemi. Horu Lovoš tvoří dva kužele – vrcholy. Druhý Kybička (Malý Lovoš) je vysoký 489 m a stojí na něm cenné trychytové věže s názvem Panenské kameny. Velký Lovoš je tvořen čedičem a Malý Lovoš znělcem.

Na Lovoši vás bude zajímat hlavně překrásný výhled a neobyčejná příroda. Na vrcholu byla vybudována pro potřeby návštěvníků turistická chata, odkud je možné se věnovat výhledům do všech stran. Užívat si můžete pěkný kruhový výhled na Labskou nížinu a České středohoří, ale i na vzdálenější vrcholky.

Svahy a vrchol hory tvoří národní přírodní rezervaci a je třeba respektovat daná pravidla pohybu v této lokalitě. Svahy Lovoše pokrývají různé druhy chráněných rostlin, mezi jinými zde rostou bělozářky liliovité, kosatce bezlisté, třemdavy bílé, koniklece luční, divizny brunátné, chrpa chlumní, dříny jarní nebo duby pýřité. Po celý rok zde rostou i opuncie, které tady byly uměle vysazeny. Narazit se dá na Lovoši na mnohé hady – na zmijí obecnou i užovkou hladkou. Provázet vás bude i zpěv rozmanitého ptactva.

Na vrchol Lovoše se dostanete z různých směrů. Pokud půjdete od Lovosic, vystoupáte na horu Lovoš po zelené turistické značce. Místy půjdete úzkou pěšinkou a čekají vás prudké srázy. Další možností je vyjít z obce Opárno, odkud se na vrchol dostanete modrou turistickou značkou. Většinu trasy půjdete zároveň i po naučné stezce z Malých Žernosek přes Opárenské údolí. Tato naučná stezka celkově měří osm kilometrů a je vybavena jedenácti zastávkami s informačními tabulemi zaměřenými na geologii, ekologii, zoologii a botaniku v procházené oblasti. Z dolního konce Opárenského údolí vystoupáte přes „Císařské schody“ žlutě značenou pěšinou. Následně se napojíte na vrcholovou modrou značku.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk