facebook twitter

Hrad Valečov

Hrad Valečov najdete nad obcí Boseň, přibližně 4 km na východ od města Mnichovo Hradiště. Stojí na okraji skalního vrchu Mužský. Z původního středověkého hradu můžete v současnosti obdivovat jenom zříceninu. Z původní stavby už dnes mnoho nezůstalo k obdivování, ale okolní příroda a nádherný výhled vás dostanou do kolen. Z hradu se dochovaly pouze malé části, původní dřevěné již nespatříte vůbec. Nepatrnou část uvidíte  z opevnění a nejvíce je k vidění z nového paláce. Nový palác zkuste prozkoumat zblízka, dostanete se dovnitř úzkým schodištěm z bývalých sklepů vytesaných do skály z pískovce.

Mezi hradní zajímavosti patří na Valečově předhradí se skalními byty, vězení a hladomorna. Projdete hradní jádro se zděným palácem, chodby a skalní komory. Pěknou vyhlídku vylepšete pomocí mincovního dalekohledu na 5 nebo 10 Kč. Vstupní expozice je zaměřena na archeologické nálezy ze sbírek Okresního muzea Mladá Boleslav. Na hradu Valečov v hlavní letní sezóně pořádají nejrůznější kulturní akce.

Na hrad Valečov si udělejte pěkný výlet z Mnichova Hradiště, odkud se vydáte po červené turistické trase, o délce kolem pěti kilometrů. Žlutá trasa vede z obce Kněžmost. Valečovem prochází Zlatá stezka Českého ráje, odtud můžete pokračovat na Klamornu a Drábské světničky. Po zelené se pěšky dostanete na Branžež. Cyklisté se vypraví směrem z Mnichova Hradiště silnicí na Boseň a posléze značenou trasou pro cyklisty na Kněžmost. Parkování pro automobily naleznete 300 m od hradu.

Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:

Kde leží Házmburk?

Tip na výlet či dovolenou

Kousek od hradu Hazmburk (cca 70 km) se nachází jedno z nejhezčích míst naší republiky, Národní park České Švýcarsko. Vydejte se na výlety do tajuplné krajiny stolových hor. Ubytování v regionu České Švýcarsko si určitě vyberete. Je zde opravdu velký výběr ve všech cenových kategoriích.

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

hazmburk.cz

Hrad Házmburk