Malá pevnost Terezín byla vybudována na konci 18. století. Najdete ji blízko soutoku řek Ohře a Labe. Tvořila součást komplexu opevnění, pojmenovaném na počest císařovny – Terezín. Už takřka od začátku sloužila jako věznice pro vojáky a osoby spojené s národně osvobozeneckými boji ve střední a jihovýchodní Evropě. V Terezíně věznili vůdce protiuherského povstání v Řecku A. Ypsilantiho, pražské a uherské povstalce z roku 1848, účastníky rumburské vzpoury nebo pachatele atentátu na Františka Ferdinanda d’Este.
Po okupaci se pevnost přeměnila v přeplněnou věznici a v roce 1940 došlo ke zřízení věznice pražského gestapa. Během války se v pevnosti vystřídalo okolo 32 000 zatčených, mezi nimi i pět tisíc žen. Nejtěžší osud měli věznění Židé. Pro většinu osob, zatčených za různě vyjadřovaný odpor proti nacistům, byl Terezín pouze místem odkud přestupovali dál – na soudy, do věznic, koncentračních táborů. Ke konci války se v Terezíně rozmohla epidemie skvrnitého tyfu.
Mezi roky 1945 – 1948 sloužila Malá pevnost jako internační středisko k odsunu Němců z Československa. Roku 1947 byl zřízen Památník Terezín, který má připomínat hrůzné činy a následky nacismu. V Terezíně spatříte různé části. Bránou smrti se přiváděli vězni na popraviště. Pro dozorce a jejich rodiny tu vznikl bazén ke koupání (určený k využití jako nádrž proti požáru). Roku 1942 tu dokonce vzniklo kino, dnes slouží k promítání filmů se zaměřením na Terezín. Hromadné cely sloužily pro 400 – 600 lidí, dnes jsou využívány na výstavy.
Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:
Licence fotografií: 3.0 Unported