Město Budyně nad Ohří se rozkládá v litoměřickém kraji. Městem s historickým jádrem protéká rameno Malé Ohře. Lákadlem pro turisty je především původně vodní gotický hrad, přestavěn do renesanční podoby v polovině 16. století. Expozice přestavěného hradu v Budyni nad Ohří je zaměřena na pozdně gotické a renesanční interiéry. Podíváte se na mučící nástroje místního kata a můžete dokonce prozkoumat ceník jednotlivých katových úkonů. K vidění jsou nástěnné malby ze 16. století ve Zlatém sále, archeologické nálezy z okolí a nějaké stavební prvky – vstupní brána s klenbou, hradby s polokruhovými baštami a spodek hranolové věže. Nechybí ani seznámení s historií města a hradu. Tajemno vás naláká do alchymistické dílny ze začátku 17. století, kde se pokoušeli vyrobit zlato i likér mládí. Prostory hradu zaplňuje od dvacátých let 20. Století Jandovo muzeum. Vzniklo za přispění mnohých cestovatelů a bylo znovu otevřeno po rekonstrukci po roce 1997. Spatříte tady například vycpaninu krokodýla dovezeného z Egypta na začátku 16. století. Pozornost si zaslouží i zakládací listina města Budyně nad Ohří ze 13. století.
V Ostrovní ulici najdete židovskou synagogu a židovský hřbitov z roku 1785 s cca dvěma stovkami náhrobků se rozkládá okolo jednoho kilometru od centra města – v polích.
První víkend v srpnu se již tradičně koná folkový a country festival Budyňský poutník. Užijete si spoustu zábavy při písničkách od předních interpretů a skupin tohoto žánru. Kromě festivalu můžete ve městě navštívit tradiční pouť, kde nechybí kolotoče, jízda na ponících a pouťové stánky. Během festivalu je otevřen i hrad, v jehož areálu se hudební akce koná. Není problém zajít na prohlídku interiérů.
Další tipy na výlety v okolí hradu Házmburk:
Licence fotografií: 3.0 Unported